RSS

Niedziela Chrztu Pańskiego

10 Sty

Rozpoczęłyśmy katechezy dla samotnych matek, które chcą ochrzcić swoje dzieci. Dziś więc na Eucharystii w naszej kaplicy zgromadzenie było większe niż zwykle. Gościłyśmy Franswa z jej trójką dzieci, które w lutym zostaną u nas ochrzczone. Franswa przyprowadziła swoją przyjaciółkę, Valicię – jej dzieci otrzymają chrzest na Paschę. Ani jedna, ani druga nie ma męża, a ojcem dwójki dzieci jednej z nich i dwójki drugiej – jest ten sam mężczyzna. Obie też przez niego zostały porzucone. W Eucharystii uczestniczyła jeszcze Natalie. Ona też samotnie wychowuje trzyletnią córeczkę i także prosi dla niej o chrzest.

Powody, dla których ludzie tu nie chrzczą dzieci, nawet jeśli tego pragną, nie mieszczą nam się w głowie. Takim powodem jest na przykład brak aktu urodzenia, na którego wykupienie bardzo wielu ludzi nie stać. Na Haiti, im dziecko jest starsze, tym droższy jest ten dokument. Innym powodem bywa brak środków na opłatę w Kościele lub zakupienie białej szaty czy świecy. Oczywiście jeszcze „droższymi” sakramentami są Pierwsza Komunia i sakrament małżeństwa. Smutna to rzeczywistość, gdy Kościół jest niedostępny dla ubogich… Módlcie się z nami, aby nasza kaplica mogła się stać miejscem, gdzie ubodzy będa u siebie.

Miałyśmy też dziś poświecenie domu. Również nasze dzieciaki poprosiłyśmy, by zapytały w domu, czy rodzice chcieliby mieć poświęcony dom. Na Haiti nie ma zwyczaju kolędy. Ale nam zależy, by ci ubodzy mieli poczucie, źe Kościół jest z nimi, że Chrystus nie tylko nie brzydzi się ich biedą, ale przeciwnie: ci najmniejsi są szczególnie „Jego synami umiłowanymi”. Dlatego poprosiłyśmy księdza, który katechizuje u nas w domu dzieciaki przygotowujące się do sakramentów, by razem z nami taką kolędę zorganizował. Zobaczymy, co z tego wyniknie…

2015/01/img_1769.jpg

2015/01/img_1768.jpg

2015/01/img_1767.jpg

2015/01/img_1770.jpg

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 10/01/2015 w Uncategorized

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: