RSS

O nas

Witamy Cię w misji prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek, Prowincję Matki Bożej Nadziei z Ameryki Północnej. Ta misja jest wyrazem naszego pragnienia, by angażować się na rzecz sprawiedliwości i pokoju oraz ludzkiej godności, zwłaszcza kobiet i dzieci, na całym świecie.

Trzęsienie ziemi z 2010 roku zdewastowało Haiti, a ludzi tutaj pozbawiło nadziei. Kilka sióstr wybrało się wtedy do tego udręczonego kraju na dwa tygodnie, by rozważyć otwarcie stałej misji. Pan Bóg tę ideę wspierał: w roku 2012 siostra Marilyn Minter i siostra Inga Borko zamieszkały na Haiti. Tak zaczęła się obecność felicjanek w tym kraju.

Początkowo siostry znalazły dom w jednym pokoju u życzliwych ludzi. Szukały miejsca na klasztor i zajęcia, w które mogłyby się zaangażować na stałe. Pragnęły podjąć taką posługę, którą nazwały „współczującą posługą obecności”. Odwiedzały chorych, ubogich, modliły się z nimi, opiekowały dziećmi, katechizowały, karmiły potrzebujących. Misję przygarnął biskup diecezji Jacmel na południu wyspy. Rozpoczęto budowę. Tymczasem siostry pracowały już pełną parą na rzecz coraz większej liczby dzieci, młodzieży i potrzebujących dorosłych.

Dzięki hojności i modlitwom wielu życzliwych ludzi, felicjanki z Ameryki Północnej wybudowały i poświęciły kompleks misyjny w Jacmel 10 października 2018 r. To kilka budynków, w tym konwent, kuchnia gotująca dla setki dzieci, mobilna przychodnia, dom dla wolontariuszy, sala zajęć dla dzieci i młodzieży, kilka urządzeń placu zabaw i sala komputerowa.

W roku 2019 do misji dołączyła s. Izajasza, a później – s. Julitta, obie z Polski.

Pracy sióstr przyświeca pięć podstawowych wartości, charakterystycznych dla naszej tożsamości jako felicjanek i franciszkanek:

+ Poszanowanie godności ludzkiej – okazywane przez cześć i zaangażowanie w promowanie i ochronę godności wszystkich osób;

+ Współczucie – wyrażane w służbie opiekuńczej;

+ Nastawienie na zmianę – serce i umysł otwarte na znaki czasów, prowadzące do ciągłej zmiany na lepsze na rzecz tych, którym służymy;

+ Solidarność z biednymi – zaspokajanie potrzeb ubogich i bezbronnych poprzez bycie ich rzecznikiem i działanie;

+ Sprawiedliwość i pokój – budowanie właściwych relacji, zrównoważonego świata, promowanie wspólnego dobra – wszystko w dążeniu do pokoju.

Siostry felicjanki to międzynarodowe zgromadzenie, liczące ponad 1000 konsekrowanych kobiet na czterech kontynentach. Zgromadzenie powstało w 1855 roku w Polsce. W roku 1874, z błogosławieństwem naszej założycielki, Matki Marii Angeli Truszkowskiej, siostry przybyły do Ameryki Północnej, początkowo aby służyć polskim imigrantom. W roku 2009 r. siostry utworzyły w Ameryce Północnej Prowincję Matki Bożej Nadziei. Dziś służą na różne sposoby, starając się wypełniać misję „współpracy z Chrystusem w duchowej odnowie świata”.

Aby dowiedzieć się więcej o naszej felicjańskiej misji i sposobach wspierania naszych wysiłków, odwiedź naszą stronę internetową https://www.feliciansistersna.org

 

7 responses to “O nas

 1. Mariusz

  01/06/2017 at 11:26

  Szczęść Boże, miałem przyjemność wysłuchać siostry opowiadania w kościele w Sulecinie 14maja.Prosilbym o podanie numeru konta na , które mogłybym wpłacić datek na wasze dzieło pomocy dzieciom, pozdrawiam z Panem Bogiem.

   
  • feliciansistershaiti

   03/06/2017 at 19:00

   Dziękuję za maila i gotowość pomocy. Jak dotrę do miejsca, gdzie mam potrzebne informacje zaraz je prześlę.😄 Bóg zapłać!

    
 2. feliciansistershaiti

  04/06/2017 at 09:34

  Oto pitrzebne informacje: Bank Name: PNC Bank, National Association
  Swift Code: PNCCUS33
  ABA/Routing #: 043000096
  Account Name: Felician Sisters of North America, Inc.
  Acct #: 1028871937

  W miejscu na korespondencje trzeba napisac: Haiti Mission/misja na Haiti

  Pozdrawiam serdecznie i dziekuję za zainteresowanie.

   
 3. Michał Pilecki

  03/04/2018 at 19:17

  Szczęść boże,
  czy jest możliwość aby zostać wolontariuszem na Haiti?
  Pozdrawiam z Polski 🙂

   
 4. Wiktoria S

  26/04/2019 at 20:18

  Szczęść Boże,
  Czy jest nadal możliwość zostania wolontariuszem na Haiti?

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: