RSS

Zamordowano siostrę Luisę

07 Lip

26 czerwca na jednej z ulic stolicy Haiti zaatakowano siostrę Luis – misjonarkę pomagającą ubogim. Na skutek odniesionych ran zmarła. Nie mamy słów, by ten fakt opisać czy skomentować, więc zdecydowałyśmy przytoczyć tu list Biura Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych Haiti:

Port-au-Prince, 27 czerwca 2022 r.

Wiadomość o zamordowaniu siostry Luisy Dell’Orto nie pozostawiła nikogo obojętnym, zwłaszcza ze względu na ogrom i intensywność jej dzieł na rzecz najbiedniejszych. W obliczu tak haniebnego czynu ogarnia nas uczucie zagubienia, buntu, złości… Poza tym nie możemy zapomnieć o cnotach wiary, miłości, nadziei i wyrzeczenia, które towarzyszyły całemu życiu i apostolstwu Siostry Luis. Jej świadectwo życia jest silniejsze niż zbrodnia, która ją zabrała. Również życie konsekrowane podsyca pragnienie okazania solidarności poprzez wyrażanie współczucia rodzinie zakonnej i biologicznej siostry Luis.

Nasze biuro spotkało się pilnie wieczorem w dniu zamachu, aby dowiedzieć się o okolicznościach zbrodni i wyrazić swój ból.

Po długiej dyskusji uznaliśmy za ważne spotkanie z biskupem Maxem Leroyem MÉSIDOREM, jako pasterzem Kościoła w archidiecezji Port-au-Prince, gdzie popełniono zbrodnię.

Po spotkaniu z biskupem Maxem Leroy zdecydowaliśmy, co następuje:

  1. Wyrazić swoj publiczny protest, oburzenie i gniew i poprosić odpowiednie władze o wyjaśnienie tej zbrodni.
  2. Napisać list do Przełożonej Generalnej Małych Sióstr Ewangelii. Korzystamy z jej wizyty na Haiti, aby go przekazać.
  3. Zaprosić osoby życia konsekrowanego na Haiti do wzięcia udziału we Mszy św. w czwartek 30 czerwca 2022 r. o godz. 2:00.
  4. Zorganizować Mszę św. z archidiecezją Port-au-Prince z udziałem arcybiskupa Maxa Leroyem MÉSIDORA w poniedziałek 4 lipca 2022 r. o godz. 9:00 w kaplicy św. Ludwika de Gonzague FIC w Delmas.
  5. Ponadto prosimy o spotkania w celu rozeznania działań, które możemy wspólnie podjąć jako Kościół w odpowiedzi na katastrofalną sytuację, której doświadcza nasz kraj. Bracia i siostry, pozostańmy zjednoczeni w modlitwie i odważmy się rozniecać iskry, które staną się żarem miłości, aby oświetlić wiele zranionych serc w naszym kraju i społeczeństwie. Niech Matka Boża Nieustającej Pomocy, Patronka Haiti, wstawia się za nami, aby światło Serca Jej Syna, naszego Odkupiciela, świeciło na naszych drogach! Ks. Gilbert Peltrop, CSsR Sekretarz Generalny CHR
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 07/07/2022 w Uncategorized

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: