RSS

Przygotowanie do sakramentów

13 Mar

Wczoraj odbyło się u nas zebranie rodziców dzieci przygotowujących się do chrztu i pierwszej komunii świętej. Są to dzieci z najbiedniejszych rodzin. Takie, którym trzeba pomóc najpierw wykupić akt urodzenia, uiścić opłaty w parafii, kupić ubranie komunijne i wszystko inne potrzebne przy udzielaniu sakramentu. Potem potrzeba rozmowy z opiekunami, jaka jest ich rola. I to jest prawdziwa praca u podstaw. Trzeba tłumaczyć, że powinni dbać o dziecko, myć, przebierać, pilnować terminów i uczestnictwa w mszy świętej, i by opanowało to, czego wymaga się na egzaminie w parafii. W tych delikatnych i trudnych rozmowach pomagała nasza młodzież.

W tym roku przystąpi do sakramentow 14 lub 16 dzieci. Dwójka już dorosłej młodzieży przyjmie sakramenty inicjacji chrzescijańskiej podczas Wigilii Paschalnej. Inna grupa przyjmie sakrament bierzmowania.

Podczas spotkania ważną rolę odgrywały rozmowy indywidualne z opiekunami. Tylko jedno z tych dzieci ma pełną rodzinę: i matkę, i ojca. Inne nie znają ojców, a niektóre nie znają nawet matki – są wychowywane przez kogoś z dalszej rodziny. Ta sytuacja sprawia, że czujemy się zobowiązane, by przez dzieci docierać też do dorosłych. Cały ten świat bardzo potrzebuje ewangelii. Po tych kilku latach możemy powiedzieć, że w niektórych rodzinach katechizujemy już drugie pokolenie: najpierw przygotowywałyśmy matki do przyjęcia sakramentów, a teraz ich dzieci.

To ta część naszej pracy, która daje nam najwięcej radości, bo nasze felicjańskie zadanie, to przecież duchowa odnowa świata.

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 13/03/2020 w Uncategorized

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: