RSS

„Dayenu, dayenu… Juz by wystarczyło, już by wystarczyło…”.

23 Paźdź

Dayenu (Hebrajskie: דַּיֵּנוּ) to pieśń śpiewana przez Żydów podczas Paschy. Słowo „Dayenu” znaczy „już by wystarczyło”. Ta tradycyjna pieśń ze święta Paschy ma ponad tysiac lat. Wzywa do wdzięczności Bogu za wszystkie dary, którymi obdarzył Naród Wybrany, wyzwalajac go z niewoli egipskiej, dajac mu Torę i Szabat. Gdyby Bóg dał tylko jeden, najmniejszy dar – juz by wystarczyło. Słowa pieśni sławią wszystkie łaski, którymi Pan pobłogosławił Swój lud.

Pieśń pojawia się w haggadah przy wspominaniu wyjścia z Egiptu i przed wyjaśnieniem Paschy. Coraz częściej też przychodzi mi na myśl tu, w mojej misji na Haiti: „Dayenu, dayenu… juz by wystarczyło, już by wystarczyło…”

Ku mojej radości na naszej drodze na Haiti często spotykamy ludzi, którzy są tutaj na drodze odnowy chrztu – Drodze Neokatechumenalnej. Cieszę się bardzo z tych spotkań i możliwości dzielenia się tym, czym tu żyjemy. Dodatkowo to, co w tych dniach słyszymy od Ojców Synodalnych zgromadzonych w Rzymie o „fundamentalnym miejscu Kerygmatu w przepowiadaniu Ewangelii” jest jasnym znakiem dla wspólnot neokatechumenalnych i potwierdzeniem ze strony Kościoła, że idą właściwa drogą.

Ostatnie moje i s. Marilyn spotkanie z braćmi i siostrami z Drogi miało miejsce w rezydencji Nuncjusza w Port-au-Prince. Byłyśmy tam wczoraj. Spotkałyśmy u Biskupa siostrę zakonną, Siostrę Julissę z Dominikany, która jest również na Drodze. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy miały możliwość współpracować ze wspólnotami neokatechumenalnymi i dzielić nasz entuzjazm i doświadczenia dotyczące ewangelizacji. To ważne dla mnie i s. Marilyn również tak po ludzku: w tym ciągle jeszcze niezananym dla nas miejscu Pan nas poprzedza i przygotował życzliwych nam ludzi, o których wiemy, że można im ufać i na których w potrzebie będzie można się oprzeć. Kolejne błogosławieństwo, które na nas tu czekało… „Dayenu…”

20121023-192110.jpg

20121023-192206.jpg

20121023-192230.jpg

20121023-192257.jpg

20121023-192531.jpg

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 23/10/2012 w Uncategorized

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: